A A A

ARS ANTIQUA

Zespół Wokalny ARS ANTIQUA kierownik artystyczny Zbigniew Szablewski

Powstał w 1993 roku z inicjatywy śpiewaków chóru kameralnego o tej samej nazwie, działającego w Warszawie od 1973 roku do końca lat 80-tych. Obecny kształt artystyczny nadał mu jeden z założycieli dawnej Antiquy, dyrygent i pedagog Zbigniew Szablewski. Zespół specjalizuje się w stylowym wykonawstwie muzyki dawnej, ma także w repertuarze utwory współczesne, opracowania muzyki ludowej, negro-spirituals i gospels. W ciągu tego okresu zespół wielokrotnie wystąpił w krajowych i zagranicznych konkursach chóralnych, lokując się zawsze w gronie laureatów:

• otrzymał najwyższe lokaty w kategorii ogólnej (1994 Koniecpol - Nagroda Główna, 1996 Dautphetal / Niemcy - Złoty Medal, 1999 Międzyzdroje Grand Prix)
• trzykrotnie wygrał w kategorii zespołów wokalnych (1995 Gorizia/Włochy - II nagroda; I nie przyznano; 1998 Legnica -I nagroda im. H. Karlińskiego; 1998 Arezzo /Włochy - II nagroda, I nie przyznano)
• zdobył wiele prestiżowych nagród specjalnych (nagroda UE "Rinascimento Europeo" i nagroda wydawnictwa Bärenreiter - Gorizia; nagroda Polskiego Radia "dla chóru o szczególnych walorach brzmieniowych" - Legnica 1996; nagroda "za wybitną interpretację" - Dautphetal, Konkurs im. F. Mendelssohna-Bartholdy'ego, 1999 Międzyzdroje - nagroda za największe wydarzenie artystyczne)
• ma także osiągnięcia w wykonaniu muzyki współczesnej (1994 Koniecpol - nagroda specjalna, 1995 Międzyzdroje - II nagroda; 1999 Międzyzdroje - Nagroda Ministra Kultury i Sztuki)

Brał udział w wielu festiwalach. Dwukrotnie występował w Żywcu z okazji "Dni Muzyki Dawnej" (1994, 1997). W 1998 r. w ramach festiwalu "Concordia Vocis" koncertował na Sardynii. W czerwcu 2000 r. wziął udział w II Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym "Szczecin 2000". Nagrania: "Ars Antiqua - Vocal Chamber Music", "Kolędy - Dzieciątko się narodziło", płyty CD: "Perły Renesansu" oraz "A.Vivaldi -w 260 rocznicę śmierci" (nagranie z koncertu).